[email protected] Bizi Arayın

Popüler Sosyal Medya Platformu TikTok’ta E-ticaret Nasıl Yapılır?

Tarih: 16.11.2023 16:25
Popüler Sosyal Medya Platformu TikTok’ta E-ticaret Nasıl Yapılır?
Tiktok E-ticaret nedir? Tiktok E-ticaret nasıl yapılır? Tiktok nasıl kitle oluşturulur? gibi sorularınızın cevabı burada.

Günümüz popüleritesiyle ön plana çıkmış olan bu sosyal medya platformu, büyüme ve gelişme potansiyelini görenler için TikTok’ta e-ticaret nasıl yapılır sorularını akla getirmektedir. Günümüz sosyal medya alışkanlıkları artık içerisinden tüm ihtiyaçlarımızı karşıladığımız bir toplu uygulama konseptine sahiptir.

Konsept olarak sadece haberleri, merak ettiklerinizi, takip ettiğiniz kişileri görmeniz ve ekstra alışveriş yapmanız için de kullanılabilecek bir pazar yeri durumuna da gelmiştir. Bu durumlarda ise hitap ettiği kitleyi artık tamamen kendisine bağlaması her işlemi kendisi üzerinden yaptırması firmanın avantajlı olduğu bir yönü olmaktadır.

Bu hem daha fazla ve çeşitli pazar yeri imkanı sunarken hem de kafa karışıklığına sebebiyet vermiştir. Kişiler ilk uygulamaya konulduğu bu alışveriş ve e-ticaret özelliklerinde güven problemi yaşamış ama hızlı bir şekilde adapte olmuşlardır. Çünkü bu kolaylık kişileri cezbetmiştir.

Şuan ise kısa sürede herkesin gözdesi oldu diyebiliriz. Gençler, orta yaş grupları, yaşlılar ve hatta çocuklar dahil bu platforma yüksek bir ilgi söz konusudur. Bu noktada yüksek oranda indirme ve kullanım değeri gören bu uygulama şuan en popüler sosyal medya platformları arasında yüksek sıralarda kendine yer bulmaktadır.

Bu platformda çok sevilen kişiler, yani TikToker’lar sayesinde ürününüzü ya da ürünlerinizi tanıtabilir ve satın almaya yönlendirmek için paylaşımların altına kendi web sitenizi ekleyerek ya da eklettirerek kişilerin sizin sayfanıza girmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayfanızın trafiği için çok güzel bir hamle olabilir.

Firmalar ya da tekil bireyler bu platformda kendilerine ticari hesap açarak satış yapma ve para kazanma üzerine çalışmalar yapmaktadır. Firmalar satışlarını arttırmak adına daha çok hesap açmayı tercih etmektedirler. Bireysel kullanıcılar ise adım atmak istedikleri satış dünyasına işlek ama yormayan bir pazar alanı niteliğinde olan platform ile giriş yapmaya çalışmaktadırlar.

Tabi ki bu sosyal medya uygulamasında birebir satışlar olmamaktadır fakat kendinize reklam olarak yönlendirmeler yaptığınızda, tanınırlık ve bilinirlik oranlarınızın artmaması imkansız denecek kadar az görülen bir sonuçtur.


TikTok Nedir?

TikTok nedir sorusunun tek ve en anlaşılır cevabı olarak; video içerik ve canlı yayın imkanları ile kişilerin komik videolar ya da bilgilendirici videolar yayınlayabildiği bir platformdur. Reklam amaçlı çekilen videolar ile de kişilerin e-ticaret alanında attıkları reklam ve içerik adımlarıyla da ürün yerleştirme uygulaması olmaktadır diyebiliriz.

Daha çok eğlence için, samimiyetle çekilen video serileri ile kullanıcıların içerik ürettiği bir sosyal medya platformudur. Oyüzden bu platformda içten ve kendiniz olarak video çekiyor olmanız en önemli kriterdir. İnsanlar burada samimi içerikler görmek istemektedir. Samimi ve canayakın bir ortam olarak görülmektedir.

Eğer siz aksine kasıntı konuştuğunuz, içtenlikten yoksun içerikler ürettiğinizde bu sosyal medya platformunda büyüme oranınız da o paralellikte düşük olacaktır. Çünkü siz platformun kuruluş ve en azından içerik üretim stilinden farklı bir yol izlemiş olacaksınız. Bu durumda içeride yadırganmanız çok normal diyebiliriz. TikTok’ta e-ticaret nasıl yapılır üzerine düşünüldüğünde bu samimiyet kelimesi ve düşüncesi çok dikkat edilmesi gerekenler arasındadır.

Özellikle gençlerin ve yaşlı amcaların bolca içerik ürettiği TikTok herkesin gözdesi olmuş durumdadır. Gençler popülerlik uğruna, yaşlı amcalar ise sıkıntıdan şarkı söyledikleri ya da dans ettikleri video içeriklerini uygulamaya yüklemektedirler. Günümüzde viral olan bu komik videolar da aslında kişilere gelir elde etme imkanı sağlamıştır.

Reklam alarak, reklam ücretleri ile de artık hayatını bu şekilde idame ettiren insanlar var olmaktadır. Ya da canlı yayın açarak orada kişilerin size belirli miktarlarla bağışta bulunmalarını sağlamanız da mümkün. Bu sayede de yine para kazanmanız çok mümkündür. Bu şekilde evini geçindiren çok fazla insan bulunmaktadır.

TikTok’un E-Ticarete Etkisi Dikkat Çekiyor!

TikTok’un e-ticarete etkisi aslında düşünülenden daha fazla olmuştur. Çünkü çoğu kişi çok tutulmayacağını ya da tutulmadığını düşünürken şuan enler arasına adını altın harflerle yazdıran TikTok, şuan çoğu instagram influencerının da geçiş yaptığı ve kendini parlatmak istediği bir yer olmuştur.

İnfluencerların günümüzde geçim kaynağı para karşılığı reklam ve marka bilinirliği sağlamak olduğu için bu sayede reklamını yaptıkları markalara e-ticaret alanında satış sağlamış olmaktadırlar. Ya da bu kişiler link ekleyerek kendileri oluşturdukları satın alma listeleri ile sizleri reklam karşılığı firmaların ürünlerine ulaştırmaktadırlar.

Önerdikleri ürünler kendilerini seven kitleler tarafından tercih edilmekte ve hızlıca satın alınmaktadır. Hatta bu ünlü kişilerin yaptığı listelerdeki ürünler tükenmekte ve çok satanlara girmektedir. İşte burada TikTok’ta e-ticaret nasıl yapılır sorusunun tüm cevapları şekillenmeye başlamaktadır. Bu başarı göz ardı edilemeyecek kadar büyük bir sonuç elde etmenizi sağlamaktadır.

O sebeple İnstagram ve TikTok ugyulamaları sizler için iyi bir reklam konusunda en etkili yöntem olabilir. Bunu göz ardı etmeden bu platformlarda da reklam vermeye ve reklam çalışmaları yapmaya dikkat etmelisiniz.

En çok yapılan reklam çalışmalarını sizler için aşağıda listeliyoruz;

  • Story/Hikaye Paylaşımı
  • Hikayede Link Paylaşımı
  • Post/Gönderi Paylaşımı
  • İnstagram ve Facebook Meta Reklamları
  • TikTok Reklam Amaçlı Video
  • TikTok Video Altına Ürün ya da Marka Linkleme

Bu saydıklarımız satış, reklam ve marka bilinirlik çalışmalarınız konusunda sizler için çok etkili olacak unsurlardır. Bu süreç tabiki çok hızlı bir şekilde sizi popüler kılmayacaktır. Fakat markanıza güven aşılayacak ve sizin de var olduğunuzu büyük bir kitleye göstererek adınızın hatırlanmasını, bununla beraber web sayfanız ile sosyal medya hesaplarınızın organik ziyaretçi kitlesi oranlarını arttıracaktır.

tiktok
tiktok


TikTok’ta E-ticaret Nasıl Yapılır?

Sosyal medya hesaplarınızın biografi kısımlarına satışınızı gerçekleştirdiğiniz web sitenizin yada pazar yerlerindeki ürünlerinizin linklerini ekleme şansına sahipsiniz. O linklerden gelen yönlendirmeler ile satışlarınızda artacaktır. TikTok’ta e-ticaret nasıl yapılır konusu işte burada pekişmeye başlamaktadır. Bu sayede aslında bu saydığımız adımlar TikTok’ta e-ticaret nasıl yapılır sorusuna da cevap olmuş oluyor.

Hedef kitleniz için içerik üretmek ya da reklam vermek istediğiniz de hitap ettiğiniz yaş grubunu ve cinsiyeti belirleyerek reklam içerik listesi oluşturmalısınız. Sonrasında içerik yaratma ve kurgulama sıkıntısı yaşamamak için ilk adımda bu çok önemlidir.

Tabiki bunun ardından kendi kitlenize uygun, onların ilgisini çekecek şekilde içerikler bulmalı ve üretmek için listeyerek ilk adımı bitirmiş oluyorsunuz. Sonrasında bu içerikleri sırayla oluşturabilir ve reklamınızı yapmasını istediğiniz kişi ve kişiler tarafından hemen kurgulama işlemlerine geçilebilir.

Çekimler basit görünse de TikTok üzerinde içtenlik ve samimi olmak çok önemli olduğu için sizin ürünlerinizi özenle anlatması, içtenlikle önermesi çok önemli bir noktadır. Eğer kendiniz işletmeniz için hesap açıp oradan firmanızı kendiniz tanıtmak istiyorsanız ise aynı adımları kendiniz için de izlemelisiniz.

Bu sosyal medya platformunda içtenliğin çok önemli olduğunu unutmamanızda kesinlikle fayda vardır. Samimi paylaşımlarınız potansiyel müşterilerinizi sizlere çekecektir. Eğer kitlenize ulaşabilirseniz işlerin nasılda hızlı ilerlediğine inanamayacaksınız!

TikTok ile Satışlarınızı Arttırma İpuçları

En önemli ilerleme ipucunun bıkmadan çaba göstermeye devam etmek olduğunu unutmayın, mutlaka pes etmeden ilerleyin. İş hayatında çok hızlı bir ilerleme her zaman görülemeyebilir fakat dikkatli adımlar atarak beklemek sizleri ve işinizi mutlaka ileriye taşıyacaktır. TikTok’ta satış yapmak sanılanın aksine eğer doğru adımları takip etmezseniz sizlere zor anlar yaşatabilir. TikTok’ta e-ticaret nasıl yapılır, TikTok üzerinden satışlar nasıl arttırılır bu konular çok önemlidir. TikTok ile satışlarınızı arttırma ipuçları olarak sizler için bir derleme yaptık, aşağıdaki noktalara dikkat etmenizde fayda vardır.

Ticari Hesap Oluşturmak


Bunun için ilk adım, eğer TikTok hesabınız yoksa öncelikle bir hesap oluşturmanız gerekiyor. Sonrasında ise menüdeki Ayarlar kısmından hesap ayarlarına girerek Hesap Yönet ibaresinden ticari hesaba geçebilirsiniz. TikTok’ta ne satılır düşüncenize artık son noktayı koymuş olmanız gerekmektedir. Bu şekilde de hesabınızı şekillendirmeye başlamanız gerekeceği için ne satacağınız kesinlikle oturmuş olmalıdır. Sonrasında yapacağınız radikal değişikler iyi giden işlerinizi maalesef ki baltalayabilir.

Paylaşım Kurgu ve İçeriklerine Karar Vermek


İşte en can alıcı ve en önemli nokta burası diyebiliriz. TikTok’ta e-ticaret nasıl yapılır sorusunun ilk gerekli cevabı ürünlerinizi buldunuz mu olmaktadır. Ürünleriniz üzerinden onların tanıtımlarını içeren samimi paylaşım kurguları yapmanız gerekmektedir. Video içeriklerinin etkileyici, kısa ama vurgulu olması gerekmektedir. Vurguladığınız yerler en can alıcı ve ürünü aldıracak şeyler olmalıdır.

tiktok
tiktok


Olası Rakipleri İncelemek


Rakiplerinizi incelemek ve sık sık yaptıklarını incelemek sizleri onlara yakın tutar ve yaptıklarınızda geri de kalmanızı engeller. Rakiplerin yaptıkları kampanya çeşitleri, paylaşım stratejileri ve kullandıkları ünlü yüzler çok önemlidir. Eğer başarılı olduklarını düşünüyorsanız onları takip etmeli adımlarınızı dikkatli atmalısınız. Eğer sizden başarılı değiller ise yaptıkları hataları yapmamak için yine de onları ara sıra incelemelisiniz.

Tanıtıcı ve Samimi Paylaşımlar Yapmak


İçerik ve kurgu planlamalarından sonra sıra paylaşımlarda! Burada kendi sayfanızda kendi yüzünüzle samimi bir şekilde marka ve ürün tanıtım videoları oluşturup paylaşabilirsiniz. Platform sizlere videolar içerisinde çok kapsamlı ve çeşitli düzenleme imkanlarını sunduğu için alışma sürecinizdeki birkaç videodan sonra profesyoneller gibi videolar paylaşabilirsiniz.

TikToker’lar ile İrtibata Geçmek


Kendi sayfanızı biraz ilerlettikten sonra artık sıra reklam paylaşımlarına başlamakta! Burada videoları ile tutulan ve çok sevilen İnfluencer olarak düşünülen TikToker’lar imdadınıza yetişecek. Onlara sosyal medyaları üzerinden ya da belirttikleri kendi reklam iletişim bilgileri veya son olarak menajerleri üzerinden ulaşabilirsiniz.

Paylaşımlarda Linkleme ve Hashtag Kullanmaya Dikkat Edin


Kendi paylaşımlarınız veya TikToker’ların sizler için yaptığı paylaşımlarda mutlaka ürün veya ürünlerinize yönlendirme yapmalısınız. Linkleme işlemi ile ürünlere doğrudan gönderebilirsiniz. Hashtag kullanarak ise popüler olan kategorileri etiketleyerek görünürlük arttırma çalışmaları yapabilirsiniz. Ama asıl nokta kişilerin hashtagler üzerinden aramada yapıyor olmalarıdır. Merek ettikleri ürün veya konuları hashtagli olarak aratarak ilgili videolara ulaşabilmektedirler. TikTok’tan satış yapmak için bu sizlere avantaj yaratacak bir konudur, çok önemlidir.

Bu adımlar toplamında artık size sadece yavaş yavaş başlayan satış trafiğinizi doğru altyapı ile doğru bir şekilde yürütmek kalacaktır. Artık TikTok’ta e-ticaret nasıl yapılır sorusunun tüm cevaplarını çözdünüz ve yola koyuldunuz. Burada da hızlı iletişim ve hızlı kargolama çok önemlidir. Mutlaka işinde uzman bir kadro ile çalışmanız işiniz için faydalı olacaktır.

Palnet Dijital E-Ticaret Çözümlerinden Yararlanın!


Palnet Dijital sizlere 360 derece destek vermektedir. Markanız, mağazanız, ürünleriniz ve reklam çalışmalarınızla tamamen detaylı olarak ilgilenmektedir. Burada ihtiyacınız olan ya da olabilecek her konuda uzman kadrosu ile sizlerle olan Palnet Dijital Ajans, güvenle markanızı emanet edebileceğiniz bir ajanstır.

Markanızın kuruluşundan bu yana en çok siz yorulmuşsanız ve artık kendinizi yorgun ve detaylı büyüme konularında yetersiz hissediyorsanız işte tam o noktada Palnet Dijital sizlere uzman desteği ile dokunmakta ve sizin için tüm işleri halletmektedir. Keyifle birlikte çalışacağınız firmamızda, uzman kadromuz size en yaratıcı ve en uygun fikirleri vermek için sabırsızlıkla bekliyor!

Yükleniyor...